30 Mayıs 2014 Cuma

Pappa Cafe / Moda mı? İtalya mı?

Pappa Cafe
Bina, Arif paşa konağının da mimarı olan Constantine Pappa tarafından 1903 yılında inşa edilmiş.
Sahibesi Gaye Hanım 1 yıl önce açmış mekânı. Ev mi? Dükkân mı? Diye düşündükten sonra burada cafe açmaya karar vermiş. (Zaten burada dükkân vardı gibi bir şey söyledi ama ben tam anlamadım orasını) Bina Sarıca ailesine ait. Köşkün yapımı sırasında geniş aileyi barındırmak ve belki kiralamak için bu apartmanı yaptırmışlar.Herşey liste listede tesadüfen Pappa Cafe adını ve kendini Parisyen olarak tanımlayan kişi cümlelerini görünce başladı. Mutlaka bahsi geçen bu yere gitmeliyim ve görmeliyim dedim. Zaten uzun zamandır farklı mekanlar denemek istiyordum. Bir pazar günü Pudram Tozumla birlikte gittik bu Ferzan Özpetek filmlerinden fırlamış gibi duran cafeye. Şehrin içinde ama aynı zamanda şehrin kalabalığından ve stresinden uzak sakin ve huzurlu bir mekan Pappa Cafe. Sahibi ve çalışanları son derece yardımsever ve sıcak insanlar. Hani bazı yerlere gidersiniz de, sanki rakip işletmeye çalışan casusmuşsunuz gibi aman fotoğraf çekme, aman soru sorma tribine girerler ya. Burada asla öyle bir şey olmadı. Sorularımıza içtenlikle yanıt verdiler. İlgimizden hoşnut olduklarını hissetirdiler. Söylemekten asla bıkmayacağım ben kendine has bir dokusu ve farklı ruhu olan mekanları seviyorum. Pappa Cafe de böyle bir yer.
Kendinizi gerçekten bir Avrupa kentinde hissedebileceğiniz, İtalyanca ya da Fransızca konuşan müdavimlerle selamlaşacak, sanki yıllardır tanıdığınız birilerinin her an kapıdan içeri girip halinizi hatrınızı soracakmış gibi hissettiğiniz çok zarif bir mekan. Tek dezavantajı ya da negatif  özelliği doyumluk bir yemek menulerinin olmaması. Çay-kahve ve atıştırmalıklar mevcut. Ama çok aç değilseniz ve çayınızı veya kahvenizi yalnız içmekten hoşlanmıyorsanız tam size göre.Pappa Cafeye arkadaşlarınızla gidip, sohbet edebilirsiniz, sevgilinizle kalabalık gözlerden uzak zaman geçirebilirsiniz. Kimse yedin, içtin artık kalk git diye gözünüzü içine bakmaz. (tabii siz abartmayın bir kahveyle-bir içkiyle bütün günü/geceyi aynı yerde geçirenlerden olmayın :P) İşini keyifle yapan insanların yeri olduğu çok belli olan Pappa evinizin rahatlığında bir ortam sunuyor size.


Fırsatınız varsa gidin en azın dan bir kahve için. Fiyatlara gelince o tarz butik bir işletme için normal olduğunu düşünüyorum.


ADRES: Ruşen Ağa Sokak. No: 18/A Moda- Kadıköy

TEL: 0216 338 80 50


Nasıl Gelinir?
  • Moda caddesinde Deniz Bank vardır, oradan dümdüz gelin sol tarafta göreceksiniz. Bahariyeden gelenler için eski havuz meydanında Kaşe market vardır o sokaktan/köşeden devam ederseniz bulabilirsiniz.
  • Dolmuşla gelenler için zaten dolmuş yolundan hemen görülen bir cafe. Moda ışıklardan sonra sağda kalıyor.
  • Tramvayla gelenler Moda İlköğretim Okulu durağında inip tekel bayiinin yanından devam ederek Cafeye ulaşabilirler.

2 yorum:

Syhn dedi ki...

pek güzelmiş ^^
orijinal.
kolajları çerçevi yapaymışın görseller harika olurmuş, ama o kadar kusur bulunsunmuş :*

Joey Potter dedi ki...


Seyhan: Sen beğendiysen artık sırtım yere gelmez diye düşünüyorum :) Teşekkürler ♥

Pages

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Ara ki bulasın

© 2011 Kızsal Şeyler İşte, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena