16 Ocak 2012 Pazartesi

Bugün benim doğumgünüm

Ama yastayım... Arkadaşımında duyurduğu gibi babaannemi kaybettim. Beklenen ama kabul etmek istemediğimiz bir süreçti... Yarın 7 gün olacak toprağa verileli. Ben Allaha inanıyorum. Müslüman olmaktan öte Allahın varlığına ve onun bizim anlayamadığımız, aklımızın ermeyeceği yöntemleri olduğuna... Ölümde bunlardan biri... Çok acı ama belki de düşündüğümüz kadar kötü değildir. Babaannem benim neresi olduğunu bilmediğim bir yolculuğa çıktı... Böyle düşünmek istiyorum... Bedeni yüktü burada bıraktı... Uzun ve mutlu bir ömür yaşadığını düşünüyorum... Çok yokluk, yoksukluk, acılar çekmiş çocuklarını büyütürken ama onlar büyüdükten sonra Annelerinin yanından ayrılmadılar. İhmal ettiler belki ama 7si de hayırlı evlattı. Allah herkese nasip etsin böylesi bir sevgiyi. 92 yaşındaydı babaannem. Torununun, torununu gördü... 

Çok sevildiğini bilerek gitti... Tek içimde ukte kalan eline doğduğumuz kardeşlerim ve benim hiç bir mürüvvetimizi göremeyecek olması... Derler ki hatırladığın sürece senle olacak, derler ki adının anıldığı son gün ölür insan. O nefret ettiğim ismim şimdi babaannemden bana hatıra... Ben yaşadıkça adı benle yaşayacak... Kendi adımı ölmeden mezar taşında görmek de varmış, daha taşı yok ama olacak. Yaşasaydı çok acı çekeceği bir sürece girecekti demiş doktor. Allah çektirmedi, ilk kez çok düşkün oldu ve fazla çekmeden, çektirmeden gitti..

Doğumgünüme kadar yaşar mı acaba diye düşünmüştüm olmadı. Ama babaannem bana süre verdi diyorum. Biraz daha toparlanmam için... Her ne kadar keyfim yoksa da doğumgünüm olduğunu anlayabilmem için... Sanki haftalar geçmiş gibi. Demek Allah sabrını böyle veriyor. Yoksa nasıl yaşar insan? Babamı düşünüyorum ben şimdi, güçlü durmaya çalışıyor ama dünyasını annesinin etrafında çeviren bir adamdı babam. Annesi bir yana dünya bir yanaydı... 4 yıl önce bir şeyler oldu yanlış anlamalar, kalpler kırıldı sonra da geriye dönülemedi. Sorunlar çözüldü ama kırılan kalpler tamir olamadı... Meğer bizim babaannemizin yokluğuna alışma süreciymiş o... Allah şer dediğimiz olaylar vasıtasıyla bize güç vermek istemiş belkide. Aklımda hep babaanenmin sözleri bir kaçını paylaşmak istiyorum...Bıldır ki kuzuya ne derler?
Ne derler babaanne?
Şişek. Selam vermeden geçene ne derler?

Eşşekk...

Niçe kızcağız, öyle gelincağız...

Öğüt ola aslana, bir dahana uslana. 

Asil isen bir gül yeter kokmaya, hoyrat isen gir bahçeyi yıkmaya.

El bir çuval kömürü yer, yüzüne gözüne bulaştırmaz, sen daha kömür çuvalının yanına varmadan ağzın yüzün kapkara olur.Daha çok var aslında da şu anda aklıma gelenler bunlar. Son olarak başsağlığı dileyen herkese çok teşekkür ederim. Allah razı olsun...

13 yorum:

Nilgün Komar dedi ki...

nurlar içinde olsun!

Sittirella dedi ki...

Hayat ne saçma.
İnsan yüzünde çiçekler açarak ''doğum günün kutlu olsun'' diyemiyor.
Sabır diliyorum sana Joey, dayanma gücü...
Bir sonraki seneye -kısmetse- gülücüklerle kutlarız doğum gününü.
Sevgilerimle.

reyhane dedi ki...

Allah rahmet eylesin..

tarih84 dedi ki...

hayat bazı üzüntüleri önceden getirir sonraki kayıplarda kalbimizi hazırlamak için. Bir kapı kapandı:( şimdi kalanlarla yola devam etmeyi öğrenme zamanı.

BynFavori dedi ki...

Allah cennette kavuştursun

Bukle dedi ki...

Hay Allah be canım.. Daha önceki yazında konuşmuştuk birazcık.. Böyle durumlarda ne dense boş, ateş hep düştüğü yeri yakıyor. Allah hepinize sabırlar versin, başınız saolsun, babanneciğini yattığı yerde dinlendirsin inşallah.

Acılar asla dinmiyor ama zamanla külleniyor inan. Allah rahmet eylesin. Kendine iyi bak

oxoxo.kr dedi ki...

basin sagolsun ,Allah sabir versin .

Joey Potter dedi ki...

Çok teşekkür ederim herkese. Sizler sağolun...

Gulcin dedi ki...

basiniz sagolsun. iki yil once yasadim ben de benzer zamanlari hakikaten dedigin gibi o sabir nasil geliyor bilinmez ama geliyor. Ben de senin gibi daha mutlu olduklarina inanmayi secmistim ki bence oyle de. Simdi guzel anilar, simdi onlarin dilinden duymaya alistigimiz cumleleri duymak yuzumu gulduruyor. Sabir sizinle olsun. Zaten sanirim biz mutlu oldukca onlar da mutlu...
Sevgiler

Bir Dut Masalı - nUnU dedi ki...

başınız sağolsun camım..
tüm aileye sabırlar diliyorum....

 Stil Direktörü  dedi ki...

Kuzucan hayat bu be anılarda yaşamak arkandan güzel sözler dilekler dilenmesi önemli olan. Yeniden diyorum başın sağolsun mekanı cennet olsun teyzemizin. Öperim güzelimi

medura dedi ki...

Allah rahmet eylesin. Ben de babaannesinin adını yaşatanlardanım. Ben de adımı sevmezdim küçükken.
Şu an okumakta olduğum, ölüme dair bir kitaptan bir teselli: ruhla bedeni, el ve eldivene benzetmiş yazar, eldiveni çıkarıp toprağa gömsek de el bundan zarar görmüyor, elin canı acımıyor. Tek zorluğu hasreti, Allah sabır versin.
Kitabı da merak etmiş olabilirsiniz: "Giderken bana birşeyler söyle" Mustafa Ulusoy.
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=441441
Hem hüzünlü hem teselli edici bir kitap, psikoterapi tadında. Zaten yazarı bir psikolog. Ve zaten psikologları çok severim :)
Tekrar başsağlığı diliyorum.

Joey Potter dedi ki...

Medura çok teşekkür ederim. Kitabı en kısa zamanda temin edeceğim. Ben de bedeni yüktü bıraktı ve başka bir yolculuğa çıktı diye düşünmek istiyorum. Allah geride kalanlara sağlıklı uzun ömürler versin inşallah.

Pages

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Ara ki bulasın

© 2011 Kızsal Şeyler İşte, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena