27 Ağustos 2013 Salı

Bozcaada Seyahati

Temmuz ayında kardeşimin düğününden kısa bir süre önce Bozcaadaya davet edildim. Pek keyfim yoktu ama iyiki gitmişim dedim sonra. Kuzenlerim yıllardır adaya giderler ve Bozcaada popüler olmadan çok önce ada halkı arasında yerlerini almışlardı. Ben de ilk kez 10 yıl önce o ablamla/kuzenimle gitmiştim Bozcaadaya. Bir restoranları vardı adada ama zannederim ki attıkları taş, ürküttükleri kurbağaya değmedi. Sezon kısıtlı, ya nefes almadan çalışacak ya da Bozcaadanın huzurunu yaşayacaksın ikincisini tercih ettiler. Kapanan restoranın önünden geçerken bir gece, çocuklu bir çift içeriye bakıp şehir efsanesi gibi ne kadar güzel bir mekân olduğunda bahsediyordu. Avizelerinden, masalarından... Yorumlarına kulak misafir olmak gülümsetti bizi. Bozcadaya Çanakkale-Geyikli üzerinden feribotla ulaşılıyor. Gitmeyi düşünürseniz, hafta içi ve normal günleri tercih edin. Çünkü bayram, haftasonu vb. özel günlerde aşırı kalabalık oluyor. Hiç tadı kalmıyor böyle zamanlarda adanın. 


Bozcada ile ilgili kısa bir bilgi: Bozcaada (Yunanca: Tenedos), Türkiye'nin 3. büyük adası, bu ada üzerinde yer alan, Çanakkale iline bağlı ilçe. Adanın (ve ilçenin) yüzölçümü 40 km², anakaraya uzaklığı 6 km'dir. Resmi nüfusu 2.543 olup, kışları 1.000 civarına düşer, yazları ise 5.000'e çıkar. Şarap üretimi, balıkçılık ve özellikle 1990'lardan itibaren turizm başlıca iktisadi etkinliklerdir. Bozcaada, şaraplık üzümleri ve şaraplarıyla ünlüdür. Adanın büyük kısmı bağlarla kaplıdır. Az miktarda tahıl, baklagiller ve meyve yetiştirilir. Haziran 2000'de Batı Burnu civarında 10.2 MW gücünde 17 türbinden oluşan bir rüzgâr enerjisi santrali kurulmuştur. Kurulduğu tarih itibariyle adanın enerji ihtiyacının yaklaşık 30 kat fazlasını karşıladığından, karaya elektrik iletmektedir. Turizme zarar vermemek amacıyla santralin ürettiği elektrik yeraltı kablolarıyla aktarılmaktadır. Adada yetişen gelincik çiçeklerinden az miktarda üretilen şerbet ve reçeller daha çok turistlere satılır Ayazma plajı, ince kumu ve uzunluğu nedeniyle önemlidir. Bunun dışında da çeşitli kumsallar vardır. 26-27 Temmuz tarihlerinde geleneksel bağbozumu şenlikleri yapılır. Bozcaada Kalesi ve kasabasının eski evleri de turistik açıdan ilgi çekicidir.

Ben eski Rum evlerini çok beğendim. Elimden geldiğince onların fotoğraflarını çektim... Ben susayım, resimler konuşsun :)

  CIMG2591
CIMG2592 IMG291 

 IMG281

CIMG2587CIMG2586 ;


CIMG2585


  CIMG2579

Adanın şaraptan sonraki en ünlü içeceği: Gelincik Şerbeti... Ben çok sevemedim tadını.Biraz lohusa şerbetini andırıyor. Keskin bir tadı var gibi gelid bana. İçinde kesinlikle alkol olmadığını söylediler. O yüzden o tadı neyin verdiğini çözemedim. 

CIMG2572CIMG2571 CIMG2570
CIMG2553 CIMG2552

2 yorum:

tarih84 dedi ki...

ohhh şerbetler içilmiş bol bol gezilmiş :) bayılıyorum böyle gezdim gördüm fotoğraflarına

Joey Potter dedi ki...

Ah bende çoks severim gezi fotoğraflarını. Bir gün mutlaka beraber gidelim. :)

Pages

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Ara ki bulasın

© 2011 Kızsal Şeyler İşte, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena