8 Mart 2010 Pazartesi

Emekçi Kadınlar Günü

Kadınlar günü dolayısıyla iki kelam da ben etmesem blog camiası hiç bir şey kaybetmezdi. Ancak Cep telefonuma gelen mesaj, bloglarda gördüğüm,postlar ve tabiiki reklamlar VARSA! günün anlam ve önemine dair iki çiziktirmem lazım dedirrtti. Bugünün çıkış amacını unutmuş, kozmetikte bilmemneyde indirime girmiş firmalar, yanında bir kırmızı karanfil verdiler mi bitt gitti. Kadınlar gününüz kutlu olsun!

Wikpediadan aldığım kadınlarla ilgili 2007 verileri.

  •  Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.
  •  Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.
  • Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.
  • Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.
  • En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.
  • Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir (kadın sünneti). Bu oran, 15 saniyede bir kız çocuğudur.
  • Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.
  • Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Sezen Aksu - Ünzile
Yükleyen kara_kedi. - Öne çıkan müzik videolarını izleyin.

3 yorum:

cecilia dedi ki...

malesef katılıyorum yazdıklarına joeycim :( malesef hepsi doğru, keşke dünyayı kadınlar yönetseydi ne savaşlar olurdu ne açlık ne sefalet kanımca..Her gün hatırlanmak, her günün bizim günümüz olması, değerimizin bilinmesi dileğiyle, öpüldün :X :X

sinem dedi ki...

bugün çok güzel bi video izledim bu konuda.. ilgini çekicek bence.

http://www.dailymotion.com/video/xchpfh_madam-brownie-kad%C4%B1nlar-g%C3%BCn%C3%BC_creation

Joey Potter dedi ki...

Sinem video için teşekkürler. Doğru bir mesaj aslında.

Cecicim belkide doğrudur kim bilir. Kadınların öfkesi daha beterdir erkeklerden ama yine de uzlaşmak daha kolaydır diye düşünüyorum.

Pages

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Ara ki bulasın

© 2011 Kızsal Şeyler İşte, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena